Hakkımızda

Hakkımızda

Kömürde kadayıfı Gaziantep’te ilk olarak yapan ve yine kadayıfın yanında ilk süt ikramında bulunan 1957 Gaziantep doğumlu ARİF ERÇELEBİ'nin serüveni Gaziantep’in tarihi "uzun çarşı" semtinde 10 m2 bir dükkanda başlamıştır. Mangalda; kömür ateşinde hazırladığı ürünler, Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından yoğun ilgi görmektedir. Gün doğmadan kızgın mangal ateşinin karşısında Arif Usta'nın maharetli ellerinde pişen kadayıflar, öğle olmadan vitrindeki yerlerini alırken, güler yüzlü çalışanlar tarafından müşterilere sunulmaktadır.

Gaziantep'e ilkleri getiren Erçelebi Kömürde Kadayıf, uzun yılların mesleki tecrübesiyle, muhteşem lezzetleri Gaziantep'lilerin damak tadıyla buluşturmaktadır. 20 adete yakın kadayıf çeşidi oluşturan ARİF ERÇELEBİ, bu süreçte, kendine has yaptığı künefe çeşitleri ile de lezzeti doruklara taşımıştır. ARİF ERÇELEBİ'nin oluşturduğu bu lezzetlerin bir çoğuna patent alınmıştır. Birbirinden leziz kadayıf ve künefe çeşitlerimizin tadına bakmaları için tüm Gaziantep'lileri Erçelebi Kömürde Kadayıf'a bekliyoruz.

Yurt içinde ve yurt dışında "Kadayıf" denince akla gelen ilk marka olan Erçelebi Kömürde Kadayıf, Türkiye’nin köklü bir lezzet çınarıdır. Sektörün öncüsü olan ve Gaziantep'lilerin sevgisini kazanan Erçelebi Kömürde Kadayıf, online sipariş alarak, gerek yurt içindeki, gerekse yurt dışındaki müşterilerine lezzetini ulaştırıyor. 45 yıldır sektörde bulunan ARİF ERÇELEBİ; ustalığının, kuşaklar boyu devam etmesi için, global bir markaya dönüşmesini sağlamıştır. Erçelebi Kömürde Kadayıf, aynı zamanda, Türkiye’nin Kadayıf Ustaları'nı da yetiştiren bir okul statüsündedir.